OLEJE NA DŘEVO Přírodní oleje a vosky Příirozená ochrana pro přírodní materiály |
UPOZORNĚNÍ
ZBOŽÍ V AKCI
KONTAKT
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Upozornění: Přírodní rostlinné oleje jsou po staletí používány jako tradiční suroviny a přísady pro formulaci různých směsí, napouštědel a nátěrů na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Vůči olejovým lazurám, nátěrům a barvám vytvářejí přírodní alternativu a doplněk. Zvýrazňují krásu a kresbu dřeva. Jsou určeny především pro profesionály v oboru povrchových úprav dřeva.
Tungový olej (čínský dřevní olej) byl úspěšně využíván pro ochranu dřevěných výrobků již ve staré Číně, odkud také pochází.
Tungový olej se po staletí používal pro hloubkovou ochranu měkkých jehličnatých i tvrdých listnatých dřevin. Je vhodný pro většinu dřevěných povrchů, které zpevňuje a vytváří podklad pro jejich další zušlechtění. Tungový olej je vhodný pro ošetření podlah, dřevěných schodů, vnitřního nábytku i dřevěných obkladů a přiznaných tesařských konstrukcí. Snižuje vypraskávání a kroucení dřeva. Tungový olej zvýrazňuje kresbu dřeva, zpevňuje povrch dřeva, chrání před vlhkostí a špínou, snadno se nanáší a revitalizuje. Tungový olej lze míchat s dalšími rostlinnými oleji, vosky a pryskyřicemi.
Tungový olej má vysokou viskozitu a proto je vhodné jej před aplikací ředit. Nejčastěji terpentýnovým olejem - terpentýn, pomerančovým olejem nebo ředidlem do rostlinných olejů LB-40 či LB-60. Pro účinnější aplikaci je ho rovněž možno místo ředění zahřát na teplotu do 50°C.
Tungový olej je králem mezi přírodními rostlinnými oleji vhodnými pro ošetření dřeva!!!
Tungový olej, nebo také čínský dřevní (dřevný) olej, se získává lisováním ořechů tungového stromu (Vernicia fordii). Pochází z Číny. První zmínky o tungovém oleji lze najít již v Konfuciových spisech 400 let před naším letopočtem. Už v období dynastie Sung (960 – 1279) byl používán k hydroizolaci lodí. Od konce minulého století je možné tungový olej zakoupit již i u nás, a tak si postupně nachází stále širší uplatnění při ošetřování dřeva a dřevěných výrobků i na našem trhu. Jedná se především o již hotové výrobky s obsahem tungového oleje (teakový olej, dánský olej, některé olejové lazury, tvrdé oleje s voskem apod.) pro ošetření nábytku, podlah, schodů, ale i stavebně truhlářských výrobků v exteriéru.
Někteří naši šikovní stolaři a kutilové se již také naučili pracovat samostatně s tungovým olejem a vytvářejí si s jeho pomocí směsi s jinými oleji a vosky podle svých vlastních receptur a v souladu se svými individuálními potřebami.
A pro které své vlastnosti je dnes tungový olej opět tak oblíbený? Jednak je to zcela přírodní produkt, tedy v případě použití na dřevo jde o ekologicky šetrný nátěr. Především pak po vyzrání (5 – 30 dní, závisí na povětrnostních podmínkách a teplotě) vytváří velmi tvrdý a snadno opravitelný povrch. Proto se dříve používal především v lodním stavitelství a dnes hlavně k ošetření dřevěných podlah a truhlářských výrobků v interiéru i stavebně-truhlářských výrobků v exteriéru. Tungový olej je hustý. Proto je ho potřeba naředit, aby jeho viskozita byla nízká a mohl proniknout i do nejjemnějších dřevních pórů. Nejlepší aplikace je v několika tenkých nátěrech. Tungový olej pomalu vytvrzuje do hedvábně lesklého vzhledu „mokrého dřeva“ s lehkým zlatavým odstínem.
Tungový olej odolává vodě lépe než jakýkoliv jiný přírodní rostlinný olej a s postupem času velmi málo tmavne. Má přirozené antiseptické účinky a proto mnohem lépe než jiné oleje odolává plísním.
A co je nejdůležitější? Tungový olej jako jediný z rostlinných olejů vytvrzuje v celém svém objemu (díky unikátním třem konjugovaným vazbám v řetězci) a je také jediným vysychavým olejem, který polymerizuje na 100% (úplně ztuhne). Například lněný olej nikdy nevytvrdne (neztuhne) zcela.
Vzhledem ke svým ceněným vlastnostem a pouze omezené dostupnosti je proto také cena tungového oleje poměrně vysoká. Z tohoto důvodů řada výrobců a obchodníků klame své zákazníky tvrzením, že jejich výrobky obsahují tungový olej, přestože ho často obsahují jen trošičku a nebo chybí zcela a bývá nahrazován polymerizovaným lněným olejem. Typickým příkladem je týkový (teakový) olej, který by měl být tvořen směsí především tungového a lněného (příp. světlicového aj.) oleje, ale v celé řadě takovýchto výrobků tungový olej často vůbec obsažen není.
Tungový olej dokáže výtečně přilnout také k pórovitým minerálům, a proto je využíván také k nátěrům kamenů, žuly nebo mramoru především v kuchyních a koupelnách. Naředěný v poměru 1 : 1 až 1 : 5 (olej : ředidlo) vytváří povrch jako „mokrý kámen“. Aplikuje se postupně několik tenkých vrstviček oleje, aby se nátěr stal trvalejší. Více vrstev – trvalejší nátěr.
Polymerizací tungového oleje (jeho následným zahříváním bez přístupu vzduchu až do 260°C) lze vyrobit polymerizovaný (vařený) tungový olej, který vykazuje vyšší viskozitu a významně větší odolnost než čistý tungový olej.