OLEJE NA DŘEVO Přírodní oleje a vosky Příirozená ochrana pro přírodní materiály |
Úvod »Stabilizátor dřevního ligninu» Lněný olej rafinovaný 1lt
Číslo produktu / Název zboží: | ||||
---|---|---|---|---|
|
OLE LNO 002 Lněný olej rafinovaný 5lt |
Naše cena 615,00 Kč (24,50 EUR) | ||
|
OLE LNO 003 Lněný olej rafinovaný 10lt |
Naše cena 1 200,00 Kč (47,80 EUR) | ||
|
OLE LNO 005 Lněný olej rafinovaný 20lt |
Naše cena 2 372,00 Kč (94,48 EUR) |
Upozornění: Přírodní rostlinné oleje jsou po staletí používány jako tradiční suroviny a přísady pro formulaci různých směsí, napouštědel a nátěrů na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Vůči olejovým lazurám, nátěrům a barvám vytvářejí přírodní alternativu a doplněk. Zvýrazňují krásu a kresbu dřeva. Jsou určeny především pro profesionály v oboru povrchových úprav dřeva.
APLIKACE: Nejúčinnější způsob aplikace je štětcem, který umožňuje vetřít olej co nejhlouběji do dřevních pórů. Dřevo musí být suché, neošetřené (předchozími nátěry, které mohly uzavřít dřevní póry a bránit oleji zasáknout hluboko do dřeva) a čisté (zbavené špíny a mastnoty). Teplota při aplikaci by neměla být nižší než 10°C.
ŘEDĚNÍ: Lněný olej by měl být z důvodu co nejhlubšího proniknutí do dřevní hmoty naředěný, a to až v poměru 1 : 1 s vhodným ředidlem. Pokud se chcete vyhnout použití ředidla, je možné olej před aplikací zahřát. Po aplikaci nátěru necháme olej cca 2 hodiny vsakovat. Nevsáknuté přebytky oleje je poté nutné důkladně setřít (nejlépe objemnou bavlněnou textilií), abychom se vyhnuli riziku možného vzniku lesklých, dlouho lepkavých a nevzhledných skvrn. Pokud jste přebytky setřeli dobře, bude vzhled povrchu dřeva hedvábně matný. Pokud jste přebytky setřeli nedostatečně, bude lesklý.
POZOR: Textilie nasáklé olejem nikdy neházejte na hromadu, ale skladujte před jejich konečnou likvidací ve vzduchotěsných kovových nádobách nebo v nádobách s vodou, případně je rozprostřete na dobře větraném místě a nechejte proschnout. V opačném případě může dojít k jejich samovznícení.
DOBA ZASYCHÁNÍ: Dřevo je nutné nechat zasychat (bez použití přídavných sušidel) několik dní. Špatné odvětrávání, chlad, podklady obsahující tříslovinu (např. dub) a vysoká spotřeba oleje (staré nebo hodně nasákavé dřevo) mohou dobu schnutí významně prodloužit. Olej potřebuje k úplnému vytvrzení cca 1 až 4 týdny.
SPOTŘEBA: Spotřeba je ovlivněna především savostí dřeva (měkké dřevo je savější než tvrdé, staré dřevo je savější než čerstvé), ale také jeho relativní vlhkostí a opracováním (broušené dřevo je savější než nebroušené nebo hoblované či frézované). Obecně lze říci, že z 1litru naředěného oleje napustíte 5 až 10 m2.
ČIŠTĚNÍ NÁŘADÍ: Neprodleně po použití vyčistit vhodným ředidlem. Nejvhodnější je pomerančový olej nebo terpentýn.
ČIŠTĚNÍ DŘEVA: Povrchy napuštěné lněným olejem je možné při znečištění omývat vlažnou vodou bez chemických přísad. Není vhodné používat horkou vodu, vyhněte se čistícím a odmašťovacím prostředkům.
MÍSITELNOST S JINÝMI OLEJI, MODIFIKOVANOU KALAFUNOU A VOSKY: Lněný olej má výborné penetrační vlastnosti. Pokud ale chceme zvýšit například jeho odolnost nebo eliminovat žloutnutí a tmavnutí, je možné ho smísit s jinými oleji, případně s vosky.
- Světlicový olej: pokud například chceme, aby dřevo po nátěru méně ztmavlo, použijeme jako přísadu světlicový (saflorový) olej, který tmavne a žloutne ze všech olejů nejméně. Zpomalíme tak ale vytvrzování.
- Tungový olej: pokud chceme zvýšit odolnost lněného oleje (mechanickou odolnost, odolnost proti vodě), doporučujeme použít tungový olej. Snížíme tak rovněž tmavnutí dřeva a zrychlíme vytvrzení olejové směsi. Vzhledem k vyšší viskozitě tungového oleje musíme ale více ředit.
- Dehydratovaný ricinový olej: pokud chceme zvýšit plnivost a přilnavost lněného oleje, použijeme dehydratovaný ricinový olej. Snížíme tím také tmavnutí dřeva. Prodlouží se ale zasychání. A musíme také více ředit.
Obdobně lze lněný olej obohatit i o další přísady – například o vosky nebo o modifikovanou kalafunu:
- Modifikovaná kalafuna: výborné plnivo (vytváří olejový film), urychluje vytvrzování olejů, zvyšuje tvrdost a lesk.
- Včelí vosk: antioxidační a antiseptický účinek, snižuje lesk. Lněný olej s včelím voskem je velmi oblíbeným nátěrem pro úpravu interiérů klasických dřevostaveb (srubů a roubenek).
- Karnaubský vosk: nejtvrdší přírodní vosk, výtečně odpuzuje vodu, vhodný i do exteriéru, lesklý.
- Kandelilový vosk: výborné pojivo, dobře tvrdne, levnější náhrada karnaubského vosku.
V těchto případech je již ale nutné při přípravě olejovou směs zahřát, aby se v ní vosky či kalafuna dobře rozpustily. Zatímco včelímu vosku postačí k rozpuštění v oleji teplota kolem 65°C a karnaubskému a kandelilovému vosku teplota jen o pár °C vyšší, modifikovaná kalafuna již vyžaduje teplotu kolem 130°C.
ŘEDIDLA: Pomerančový olej, D-limonen, Terpentýnový olej balzámový, Terpentýnový olej dřevný, bezaromátový lakový benzín (LB-40, LB-60).
TECHNICKÝ POPIS:
Název: Lněný olej rafinovaný
Skupenství: kapalina
Barva: žlutá
Zápach: charakteristický
Bod tání: - 20°C
Bod tuhnutí: - 13°C
Bod vzplanutí: > 300°C
Barva Gardner: <= 4,00
Hustota (při 20°C): 0,926 – 0,933 g/cm3
Rozpustnost ve vodě: nerozpustný
BALENÍ: HDPE láhev 1 l, HDPE kanystr 5 L, HDPE kanystr 10 L, HDPE kanystr 20 L, IBC kontejner 1000 L
ZÁRUČNÍ DOBA: 12 měsíců
SKLADOVATELNOST: Skladujte v uzavřených obalech při teplotě 5-25°C v suchých, čistých, dobře větraných prostorách. Skladujte mimo dosah potravin a nápojů, krmiv, silných oxidačních činidel a zdrojů zapálení (otevřený oheň, jiskry, horké plochy). Chraňte před přímým slunečním světlem a mrazem. Protože je lněný olej oxidativně vysychavý (vytvrzuje při styku se vzduchem), značně prodloužíte jeho trvanlivost, pokud ho budete skladovat v nádobách s co nejmenším množstvím vzduchu (tedy naplněných pokud možno až po hrdlo). Lněný olej vytvrzuje od povrchu, v nádobách se vám tedy nejprve začne vytvářet na povrchu hladiny oleje škraloup. Škraloup olej neznehodnotí. Je ale vhodné před použitím olej přecedit přes lakovací sítko (případně přes nylonovou punčochu), případně olej více přiředit.
ZDRAVOTNÍ A BEZPEČNOSTNÍ ZAŘAZENÍ:
Produkt není klasifikován jako nebezpečný podle nařízení ES č. 1272/2008 (CLP).
Výrobek nepodléhá povinnému označování podle nařízení 1272/2008/ES (CLP).
POZOR! Před použitím výrobku se nejprve seznamte s podrobnými informacemi o výrobku, které najdete v technickém listu. Technický list je k dispozici po kliknutí na odkaz "Soubor ke stažení", který je umístěn na spodní liště pod každým jednotlivým výrobkem.