OLEJE NA DŘEVO Přírodní oleje a vosky Příirozená ochrana pro přírodní materiály |
UPOZORNĚNÍ
ZBOŽÍ V AKCI
KONTAKT
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Upozornění: Přírodní rostlinné oleje jsou po staletí používány jako tradiční suroviny a přísady pro formulaci různých směsí, napouštědel a nátěrů na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Vůči olejovým lazurám, nátěrům a barvám vytvářejí přírodní alternativu a doplněk. Zvýrazňují krásu a kresbu dřeva. Jsou určeny především pro profesionály v oboru povrchových úprav dřeva.
Lněný olej se již po staletí používal pro hloubkovou ochranu měkkých jehličnatých i tvrdých listnatých dřevin. Je vhodný pro většinu dřevěných povrchů, které zpevňuje a vytváří podklad pro jejich další zušlechtění. V obytných prostorách s teplotními výkyvy a s tím souvisejícími změnami vzdušné vlhkosti omezuje difuzi vodních par do dřevěných obkladů i tesařských konstrukcí a brání tak jejich rozesychání. Lněný olej je pro své výtečné napouštěcí a zpevňující účinky vhodný pro impregnaci podlah, dřevěných schodů, vnitřního nábytku i dřevěných obkladů a přiznaných tesařských konstrukcí. Snižuje vypraskávání a kroucení dřeva. Lněný olej lze použít jak pro nátěry hoblovaného, tak i broušeného dřeva. Vhodný je také pro napouštění nového i starého nábytku, kde byly původní nátěry odstraněny louhováním.
Lněný olej zvýrazňuje kresbu dřeva, zpevňuje povrch dřeva, chrání před vlhkostí a špínou, snadno se nanáší a revitalizuje. Lněný olej žloutne (jako většina rostlinných olejů) a po čase dává dřevu krásno jantarově-zlatavou barvu. Lněný olej můžete míchat s dalšími rostlinnými oleji, vosky a pryskyřicemi.
Lněný olej lze ředit. Nejčastěji terpentýnovým olejem, pomerančovým olejem nebo dearomatizovaným lakovým benzínem (white spirit).
VLASTNOSTI:
- Výborná nasákavost hluboko do dřeva (měkké dřevo)
- Zvyšuje odolnost proti vodě a špíně
- Paropropustnost (prodyšnost) – umožňuje dřevu „dýchat“
- Omezuje praskání dřeva
- Zvýrazňuje kresbu a strukturu dřeva
- Světlým dřevům dává typický „medový“ odstín
- Poměrně rychlé zasychání
- Snadná údržba a opravitelnost
- Příznivá pořizovací cena
Rafinovaný lněný olej není klasifikován jako nebezpečná látka. Rafinovaný lněný olej není určen ke konzumaci.
MÍSITELNOST S JINÝMI OLEJI, MODIFIKOVANOU KALAFUNOU A VOSKY: Lněný olej má výborné penetrační vlastnosti. Pokud ale chceme zvýšit například jeho odolnost nebo eliminovat žloutnutí a tmavnutí, je možné ho smísit s jinými oleji, případně s vosky.
- Světlicový olej: pokud například chceme, aby dřevo po nátěru méně ztmavlo, použijeme jako přísadu světlicový (saflorový) olej, který tmavne a žloutne ze všech olejů nejméně. Zpomalíme tak ale vytvrzování.
- Tungový olej: pokud chceme zvýšit odolnost lněného oleje (mechanickou odolnost, odolnost proti vodě), doporučujeme použít tungový olej. Snížíme tak rovněž tmavnutí dřeva a zrychlíme vytvrzení olejové směsi. Vzhledem k vyšší viskozitě tungového oleje musíme ale více ředit.
- Dehydratovaný ricinový olej: pokud chceme zvýšit plnivost a přilnavost lněného oleje, použijeme dehydratovaný ricinový olej. Snížíme tím také tmavnutí dřeva. Prodlouží se ale zasychání. A musíme také více ředit.
Obdobně lze lněný olej obohatit i o další přísady – například o vosky nebo o modifikovanou kalafunu:
- Modifikovaná kalafuna: výborné plnivo (vytváří olejový film), urychluje vytvrzování olejů, zvyšuje tvrdost a lesk.
- Včelí vosk: antioxidační a antiseptický účinek, snižuje lesk. Lněný olej s včelím voskem je velmi oblíbeným nátěrem pro úpravu interiérů klasických dřevostaveb (srubů a roubenek).
- Karnaubský vosk: nejtvrdší přírodní vosk, výtečně odpuzuje vodu, vhodný i do exteriéru, lesklý.
- Kandelilový vosk: výborné pojivo, dobře tvrdne, levnější náhrada karnaubského vosku.
V těchto případech je již ale nutné při přípravě olejovou směs zahřát, aby se v ní vosky či kalafuna dobře rozpustily. Zatímco včelímu vosku postačí k rozpuštění v oleji teplota kolem 65°C a karnaubskému a kandelilovému vosku teplota jen o pár °C vyšší, modifikovaná kalafuna již vyžaduje teplotu kolem 130°C.